سه شنبه ٢٩ خرداد ١٣٩٧ - 
1 2
 
صفحه اصلي > اخبار 
 
 


  چاپ        ارسال به دوست

روابط عمومی مرکز تحقیقات بیماری های کلیوی و مجاری ادراری:

برگزاری هفتمین جلسه شورای عالی مرکز تحقیقات بیماریهای کلیه و مجاری ادراری با حضور ریاست محترم دانشگاه ، معاونین محترم تحقیقات و فناوری و آموزشی و هیئت همراه و اعضا محترم شورای پژوهشی مرکز

هفتمین جلسه شورایعالی مرکز تحقیقات بیماریهای کلیوی و مجاری ادراری در روز دوشنبه مورخ 13/11/93  از ساعت 10:30 صبح  در محل مرکز تحقیقات  با حضور اعضاء محترم شورایعالی  جناب آقای دکتر علی اصغر پیوندی ریاست دانشگاه، جناب آقای دکتر افشین زرقی معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه، جناب آقای دکتر محمد مهدی صدوقی معاون آموزشی دانشگاه ، جناب آقای دکتر ناصر سیم فروش ،   جناب آقای دکتر سید یوسف حسینی ، جناب آقای دکتر داود یادگاری  دیگراعضای شورای عالی مرکز و   جناب آقای دکتر عباس بصیری ریاست محترم مرکز  تشکیل گردید.

پس از قرائت آیاتی از کلام ا.. مجید در ابتدا جناب آقای دکتر عباس بصیری ریاست مرکز ضمن خیرمقدم و خوش آمدی گویی به ریاست محترم دانشگاه، هیئت همراه و اعضای شورای عالی و تبریک دهه مبارک فجر جلسه  را آغاز نمودند.

  جناب آقای دکتر ناصر شخص سلیم معاون پژوهشی مرکز گزارش مشروحی از فعالیت های مرکز شامل  طرحهای تحقیقاتی ملی و مشترک مرکز با دیگر سازمانها، مقالات چاپ شده، افتخارات کسب شده، چاپ راهنماهای علمی و عملی در خصوص انواع مختلف سنگ کلیه برای پزشکان و بیماران و  همچنین راهنماهای علمی و عملی سرطان دستگاه ادراری (سرطان کلیه، سرطان مثانه، سرطان پروستات و سرطان بیضه ) که این  راهنماها مورد تایید وزارت متبوع می باشد و متعاقب چاپ راهنماها مرکز توسط وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی بعنوان مرکز مدیریت علمی مبتنی بر شواهد و نیز مرکز علمی مدیریت دانش بنیان KMUانتخاب شد.

سپس خانم دکتر فرزانه شریفی اقدس گزارش فعالیتها و امکانات موجود در آزمایشگاه سلولی ملکولی  ارائه نمودند. ایشان بیان فرمودند آزمایشگاه از زمان تاسیس تا بحال توانسته تحقیقات علمی بسیاری را انجام دهد. بصورتیکه جز اولین مراکزی است که تحقیقات گسترده ای در جهت ساخت پلیمر و ماده زمینه ای کشت یورتلیال و سلول عضله انجام داده است. هم چنین در جهت کاهش بی اختیاری ادراری در زنان و کودکان موفق به نتایج خیلی مهمی شده است. لازم به ذکر است که تمامی این تحقیقات پیشرفته در مکانی به مساحت 65 متر مربع صورت می گیرد.

 خانم دکتر توسلی گزارش مبسوطی در مورد کلینیک پیشگیری از سنگهای کلیه  ارائه نمودند. این کلینیک اولین کلینیک در سطح ایران و خاور میانه می باشد که در جهت کاهش بار بیماری سنگ کلیه فعالیت های اساسی انجام می دهد. با توجه به تحقیقات گسترده مرکز و استخراج سیمای کلیه سنگ کلیه در ایران ، از بیماران مراجعه کننده به کلینیک آزمایشات کاملی جهت تعیین نوع سنگ انجام میگیرد و با توجه به نوع و جنس سنگ درمان و رژیم غذایی متناسب ارائه می شود. کلینیک همچنین مجهز به نرم افرازی می باشد که قابلیت تشخیص هوشمند  و ارائه درمان مربوطه را با توجه به نوع سنگ ارائه می کند. با بررسی های انجام شده مشخص شده است که برخلاف نوع سنگهای دستگاه کلیه و مجاری ادراری در اروپا که بیشتر جنس آنها از نوع کلسیوری می باشد در منطقه و ایران اغلب سنگها از جنس اگزالات می باشد که درمانی به مراتب سخت تر و پیچیده تر را می طلبد و این کلینیک در صدد است با انجام طرحهای تحقیقاتی کلان راه درمان و پیشگیری از بروز این نوع از سنگها را به صورت کامل و جامع انجام دهد.

سپس آقای  مرتضی رحمتی زاده مدیر محترم اجرایی مرکز،  عملکرد  مالی سال 92 و گزارش مالی 9 ماهه اول سال 93 را به اطلاع اعضا رسانید. با توجه به آمارها و هزینه های انجام شده مرکز با  مد یریت بهینه منابع مالی، هزینه های پرسنلی کمتر از  یک سوم هزینه های کل را دارا می باشد و بیش از دو سوم اعتبارات مرکز صرف هزینه های تحقیقاتی می گردد. که مورد توجه اعضای شورا قرار گرفت.

سپس آقای دکتر عباس بصیری ریاست محترم مرکز گزارش مبسوطی در خصوص سیاست های کلان پژوهشی و تحقیقاتی مرکز ، جشنواره علمی پژوهشی بوعلی سینا،  Urology Journal  و دیگر فعالیت ها و افتخارات مرکز ارائه نمودند . مرکز برگزارکننده جشنواره علمی پژوهشی کشوری بوعلی سینا بصورت دو سالانه می باشد. که کاملا بصورت خود کفا و بدون هیچ گونه بار مالی انجام می گیرد و از محققین رشته ارولوژی کشور تقدیر به عمل می آید.

مجله Urology Journal  جز مجلات متعبر می باشد که در نمایه بین المللی ISIمی باشد و هم اکنون بصورت دو ماهانه به چاپ می رسد . با توجه به سیاست های انجام شده هم اکنون بیش از نیمی از مقالات چاپ شده  در هر جلد مجله مربوط به کشورهای خارجی می باشد. هم چنین با انجام مدیریت مالی بهینه مرکز در صدد است که به سمت خود کفایی و همچنین سود آوری در چاپ مجلات برسد.

با توجه  به طرحهای فراوان انجام شده در سطح ملی و انجام تحقیقات پایه و اساسی علمی مرکز سیاست خود را در جهت انجام طرح های تحقیقاتی کلان در خصوص سنگ های دستگاه کلیه و مجاری ادراری و نیز سرطان های دستگاه ادراری که شایع ترین آن سرطان مثانه می باشد بنا نهاده است.

ایشان بیان فرمودند که با توجه به حجم فعالیت های گسترده و موثر مرکز  و افتتاح  دو مرکز تحقیقات دیگر در صدد است که گامهایی نهایی جدید تبدیل به پژوهشکده را بردارد. و کمبودهای موجود در این زمینه عبارتند از : جهت فضای فیزیکی مناسب و نیروی متخصص. که امید است  با حمایتهای دانشگاه کمبودها در حد امکان متقع گردد.

 

در ادامه جلسه  جناب آقای  دکتر  زرقی  ضمن تقدیر از فعالیت های مرکز گزاشی از امکانات جدید واحد معاونت پژوهشی دانشگاه را ارائه نموند و اعلام همکاری و حمایت در خصوص اجرای طرحهای کلان در دست بررسی را بصورت همکاری مشترک  با  مرکز را اعلام نمودند.

در پایان جناب آقای دکتر علی اصغر پیوندی ریاست محترم دانشگاه   ضمن ارائه رهنمودهای لازم ،  از فعالیت های انجام شده در مرکز قدردانی بعمل آوردند.  ایشان بین فرمودند در این مرکز ارتباط خوبی بین علوم پایه و علوم بالینی طراحی شده وشکل گرفته است که این ارتباط می تواند  منشا  تحولات علمی مهمی در کشور باشد.

جناب آقای دکتر پیوندی تاکید کرد انجام پژوهشهای کاربردی و کلان که بر رفع مشکلات نظام سلامت و همچنین درمان بیماران تمرکز دارد امری ضروریست  و مورد استقبال دانشگاه می باشد.

                                                                               

 

                                                                                                                                مسئول روابط عمومی مرکز         

                                                                                                                                          شبنم گلشن

 

 


١٢:٤٣ - چهارشنبه ١٥ بهمن ١٣٩٣    /    عدد : ١٧٢٠٨    /    تعداد نمایش : ٣١٠٧خروج
پیوندهای مهم
پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری

پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری

پایگاه اطلاع رسانی دولت

نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری
 
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
شهید بهشــتی
آدرس : تهران - بزرگراه شهید چمران خیابان یــمن - خیابان شهید اعــرابی جنب بیمارستان آیت الله طالقانی

تلفن : 23871 - 021
پست الکترونیک : info@sbmu.ac.ir